Egy kiállításról szóló cikk
2006.02.06. 19:54
Országos postagalamb kiállítás
Az ország galambjai
Egyetemünk gödöllõi sportcsarnoka adott otthont a 49. Országos Postagalamb Kiállításnak január 8-án és 9-én. A rendezvény már ötödik alkalommal került erre a helyszínre: a szervezõk elmondták, hogy a Szent István Egyetem biztosítja a legkedvezõbb feltételeket e nagy hagyományokkal rendelkezõ, nemzetközi érdeklõdést is kiváltó esemény számára. A kiállításról dr. Jilly Bertalan egyetemi adjunktust kérdeztük, aki egyetemünkön végzett munkája mellett a Magyar Postagalamb Sportszövetség tudományos szakreferense.
R. G.
- A csarnokban szinte lépni sem lehetett, annyian voltak. Eljött az összes hazai galambász?
- Magyarországon ötezer-ötszáz postagalambász van; szombaton kettõezer-háromszázan látogatták a kiállítást és vasárnap további ötszázan. Képviseltették magukat a társszövetségek vezetõi is, így belga, holland, szlovák, szlovén, jugoszláv, osztrák, német és olasz látogatóink is voltak. Külföldi vendégeink évek óta a legnagyobb elismeréssel szólnak a magyar kiállításról és a bemutatott galambokról is.
- Hogyan választják ki a kiállításra kerülõ galambokat?
- Az egyesületekben történik az elõzetes válogatás, azután a tagszövetségek szintjén van a következõ szûrõ. Huszonhat tagszövetsége van a Magyar Postagalamb Sportszövetségnek, ezekbõl kerültek a legjobbak az országos kiállításra. Ez mintegy ötszáz galambot jelentett és további ötszáz meghívás alapján, illetve felajánlásként került ide. Hajdúszoboszlón volt az Európai Grand Prix, az ott eredményesen szereplõ galambokat is láthatta a közönség. Tavaly, az olimpia évében Athénban rendezett versenyen magyar galambokat is reptettek, akik 900-1200 kilométeres utat tettek meg hazáig. E verseny teljes élmezõnyét ugyancsak kiállítottuk a látogatóknak.
- Milyen szempontok szerint mutatják be ezeket a madarakat?
- Az úgynevezett standard kategóriába minden tagszövetségünk öt hímet és öt tojót nevezhet. A másik, a sport kategóriának öt fokozata van, úgymint rövidtávú, középtávú, hosszútávú, általános és maraton.
- Milyen versenyekre kerül sor?
- Tavalyi jól sikerült versenysorozatunk tizenöt fõversenybõl állt és õsszel négy versenybõl a fiatal galamboknak. Az idén számíthatunk öt ezer kilométeres távú versenyre és elõttünk áll a Postagalamb Olimpia, amit kétévente rendeznek; az idén Portugáliában. Erre minden ország öt standard tojót és hímet, továbbá tizenkét sportgalambot nevezhet.
- Az országos kiállításnak otthont adó Gödöllõn mennyire népszerû a postagalamb-sport?
- Az egyik legeredményesebb egyesület mûködik itt: húsz tagunk van, közülük kilencen országos bajnoki címet értek el - van, aki többször is. Gödöllõ is képviselteti magát a Postagalamb Olimpián; a Klotz Attila - Maszlag Attila versenyzõpáros a standard tojó kategóriában és a rövid távon indul. Õk már nem elõször képviselik a hazai színeket az olimpián.
- Hogyan állnak az utánpótlással?
- Nemcsak nálunk, nemzetközi szinten is probléma a galambász társadalom elöregedése. Mi is minden alkalmat megragadunk, hogy a médiában és bármely lehetséges módon népszerûsítsük tevékenységünket. A mostani kiállításon a diákoknak és a hölgyeknek sem kellett belépõt fizetniük. A Magyar Postagalamb Sportszövetség Európa második legrégibb ilyen szervezete; 1882-ben alapították. Fontosnak tartjuk, hogy megõrizzük eredményeinket, átadjuk hagyományainkat.
|